komunikácia

 



Neverbálna komunikácia
je mimoslovná. Prebieha prostredníctvom držania tela a jeho pohybov, zmeny výrazu tváre, zmeny vzdialenosti medzi komunikujúcimi a pod. Môže doplniť slovný prejav, zosilniť jeho účinok, regulovať ho a za určitých okolností ho plne zastúpiť. Napríklad namiesto toho, aby sme povedali: „Áno, súhlasím“, stačí keď mlčky kývneme hlavou. A hoci neverbálne prejavy mnoho vypovedajú, je potrebné byť obozretný voči všetkým tvrdeniam, že sa dá podľa určitých neverbálnych prejavov presne odhadnúť alebo uhádnuť to, čo si druhý človek myslí, ako sa cíti, alebo dokonca aký je. 
 Medzi najfrekventovanejšie a najdôležitejšie zložky neverbálnej komunikácie radíme:
1. Mimiku - komunikácia výrazom tváre
2. Gestiku – komunikácia pomocou rúk a tela
3. Haptiku - komunikácia dotykom
4. Proxemiku - komunikácia vzdialenosťou
5. Posturológiu - komunikácia polohou tela, ktorú zaujmeme pri komunikácii – spôsob, akým stojíme, sedíme, ležíme a podobne, tiež o nás mnohé prezrádza. Polohou tela vyjadrujeme náš momentálny stav (napríklad únavu, radosť, depresiu), ale aj vzťah k druhému človeku, či záujem o komunikovaný obsah..
6. Kineziku - komunikácia pohybom. Veľa informácií sa dá vyčítať aj napríklad z našej chôdze (spomalená, razantná, s poskokmi a pod.).
7. Paralingvistiku - mimoslovná komunikácia týkajúca sa reči : rýchlosť, hlasitosť a plynulosť reči, výška a farba hlasu, vatové slová, mlčanie.
8. Teritorialitu - komunikácia obsadzovaním teritória. Vo všeobecnosti máme tendenciu obsadiť si určité územie, považovať ho za svoje a tiež chceme rozhodovať o tom, kto alebo čo do nášho teritória môže vstupovať (napr. naša stolička a lavica v triede, alebo pracovný stôl v práci a pod.). Zaberanie priestoru a vstupovanie do cudzieho priestoru má komunikačný význam, ktorý tiež
ovplyvňuje priebeh aj štýl komunikácie. Obsadené teritórium znamená pre človeka pocit istoty a bezpečia,
9. Produkciu - komunikácia pomocou výzoru, úpravy prostredia , prostredníctvom úpravy zovňajšku, oblečenia, alebo prostredia, v ktorom žijeme. Do tejto oblasti neverbálnej komunikácie môžeme zaradiť i komunikáciu činom
Na zamyslenie .....
Predstav si svet ako veľké zrkadlo. Ak sa naň zamračíš, svet sa bude na teba mračiť tiež. Ak sa však usmeješ, úsmevy sa ti budú vracať. Úsmev je súčasťou neverbálnej komunikácie človeka. Navyše má aj blahodarný účinok na zdravie, nič nestojí, nemusíš zaň platiť, ani ho skladovať a dokonca, keď ho rozdáš, budeš ho mať ešte viac :).

Komentáre

Obľúbené príspevky